בלוג האמנות

 
יריד צבע טרי 2021

יריד צבע טרי יוצג השנה בתאריכים 21-26/10 בוולודרום הלאומי על שם סיבן אדמס של הדר יוסף. 

מה זה בכלל יריד צבע טרי?
יריד צבע טרי הוא יריד האמנות הפועל זו השנה ה 13 בתל אביב. היריד קם על מנת לשמש נקודת מפגש מזמינה בין הציבור הרחב, לבין אמניות ואמנים ישראלים, ומושך מדי שנה קהל סקרן ומעודכן של למעלה מ-30 אלף מבקרים.

מטרת היריד היא לקרב בין קהל צמא לתרבות לבין קהילת האמנים, לאפשר לציבור הרחב להכניס אמנות ועיצוב הביתה, ולהזרים משאבים לשדות האמנות והעיצוב המקומיים.
 
המבקרים בצבע טרי נהנים מתערוכות של מיטב הגלריות המקומיות, תצוגות של מעצבים מובילים, ומחשיפתה השנתית של חממת האמנים העצמאים, המציגה עבודות של אמנים ישראלים בראשית דרכם המקצועית. יריד צבע טרי פועל ברוח מתכונתם של ירידי אמנות מקצועיים בינלאומיים, אך ייחודי בתפקידו כפלטפורמה להזנקת קריירות של אמנים מבטיחים.


אם אתם חובבי אמנות יריד צבע טרי הוא בהחלט המקום בשבילכם, ואם אתם לא מגדירים את עצמכם כחובבי אמנות אבל רוצים ללמוד להכיר את האמנות הישראלית העכשווית, אתם יותר ממוזמנים להתחיל את ההיכרות שלכם עם העולם הזה דרך היריד. 

מהי חממת האמנים העצמאים?
חממת האמנים של יריד צבע טרי היא המקום להכיר בו את האמנים הישראלים הצעירים והמבטיחים הנמצאים בתחילת דרכם. את האמנים המציגים בחממה בוחרת וועדת קבלה שנתית מתחלפת של אנשי מקצוע בתחום האמנות: מבקרי אמנות, אספנים, אוצרים, בעלי גלריות וכו'. למעשה, חבריה הוועדה לא בוחרים את האמנים אלא את האמנות, כיוון שההתמודדות על מקום בחממה נעשית באופן אנונימי, כך שמה שנבחן הוא התוצאה בלבד, כלומר האמנות. מדי שנה מאיישות את ועדת הקבלה דמויות מפתח שונות משדה האמנות הישראלי, והמערכת כולה בנויה כדי לאפשר שוויון הזדמנויות מלא וגיוון רחב ככל האפשר. 

להתפרנס מאמנות זה לא קל, בעולם בכלל ובישראל בכלל, ובדרך כלל אם אין לאמן קשרים עם גלריות או אנשי מפתח אחרים בתחום האמנות, קשה מאוד למצוא אפשרויות להציג את היצירות, ובוודאי שאי אפשר למכור אותן. החשיפה הגדולה שהחממה מאפשרת לאמנים עצמאים מבטיחים היא הזדמנות פז עבור יוצרים צעירים רבים להתחיל ולפלס את דרכם כאמנים מוכרים, והזדמנות עבור הקהל הרחב, האספנים ובעלי הגלריות להכיר את מגוון היוצרים המקוריים המבטיחים ביותר בישראל.  
אמני החממה מקבלים הזדמנות להציג את יצירותיהם לקהל הישראלי, ליצור קשרים מסחריים עם גלריות ואספנים, ובעיקר לנסות לממש את השאיפה להתפרנס מהאמנות שלהם. 

פרויקט הגלויה הסודית 
פרויקט הגלויה הסודית הוא הפרויקט החברתי המוביל של צבע טרי, במסגרתו מוצעות למכירה גלויות שהן למעשה עבודות אמנות מקוריות. ישנן למעלה מאלף יצירות בפרויקט, שיצרו אותן אמנים שונים, חלקם ידועים וחלקם צעירים או סטודנטים. כל גלויה עולה 190 ש"ח ורק לאחר הרכישה תוכלו לגלות מי האמן שיצר את הגלויה שרכשתם. 
כל ההכנסות ממכירת הגלויות נתרמות במלואן לעמותת ידידי ביה”ס לאמנויות, קמפוס אריסון ת”א – לטובת המשך קיום וביסוס לימודי האמנות בביה”ס ולתמיכה בתלמידי בית הספר המגיעים מרקעים מוחלשים.


שאלנו את מימי זיו, אמנית רב תחומית המשמשת כמרצה ב"שנקר" מה ציירת בגלויות?

אני לא יכולה לגלות, זה סודי אבל בדרך כלל אני מציירת בגלויות את הנושאים שמעסיקים אותי באותו רגע גם בגדול ומשתמשת גם באותם צבעים וטכניקות. מי שמכיר אותי או עוקב אחרי באינסטגרם יכול לנחש את הסגנון שלי ואולי גם לנחש איזה גלויות שלי .

 
נויה אמנות ישראלית מקורית תציג ביריד לראשונה שלושה אמנים מעולים המציירים בסגנון ריאליסטי והיפר ריאליסטי: 


איתן פריד, צייר ותיק ומוערך המציג את אמנותו בארץ ובחו"ל כבר למעלה מארבעים שנה. איתן המתמחה בסגנונות ריאליזם, ריאליזם סימבולי, פנטזיה וסוריאליזם.

האמנית טליה תמיר אשר הושפעה רבות ממותו של בן העדה האתיופית סלומון טקה בשנת 2019, מציגה יצירות ממגוון ציורי "גרעינים שחורים" אשר היא החלה לצייר לאחר מותו, כמו גם סדרה חדשה של ילדים על עץ אשר החלה לצייר בתקופת הסגר בשל מגפת הקורונה.


האמנית פאני הורוביץ יוצרת בטכניקות מגוונות. לסדרת הנשים, היא שאבה השראה מתחום העיסוק הקודם שלה– תחום השיווק והפרסום. בסדרה זו היא בוחנת  את קו התפר בין האישה האוטנטית לבין הפרסונה אותה היא מציגה לתיעוד, לעיניה הבוחנות של הסביבה, מול המצלמות או ב"סלפי".

נשמח לפגוש אתכם ביריד!